Hududeli Yerel Haber Sitesi
Ana Sayfa YEREL HABERLER 27 Temmuz 2017 142 Görüntüleme

Polateli Çok programlı Lisesi ERASMUS+ Okul Eğitimi Personel Hareketliliği alanında “Yalnız Değilsiniz” Projesi Tamamlandı

Okul Müdürü Cemil KAMA:  ERASMUS+ Okul Eğitimi Personel Hareketliliği alanında 2016-1-TR01-KA101-031202 nolu “ YALNIZ  DEĞİLSİNİZ” adlı projemizi  sorunsuz ve başarılı bir şekilde tamamlamış bulunuyoruz.

Proje kapsamında; Almanya- Berlin (Göç ve Entegrasyon), Portekiz-Lizbon (Okul Terkini Nasıl Önleriz), İspanya- Malaga (Eğitimde Çok Kültürlülük) ya ziyaretlerimiz olmuştur. Toplamda 14 öğretmen ve idarecimiz bu proje kapsamında ilgili konularda gittikleri ülkelerde eğitim görmüş ve  uygulamaları yerinde görerek önemli bir deneyim kazanmışlardır. Gidilen ülkelerdeki eğitim sistemi ve uygulamalar ile ülkemizdeki eğitim uygulamaları arasında bir mukayese imkanı da yakalamışlardır.

Yukarda belirtilen kazanımlar yanında projeye katılan öğretmenlerimiz, gittikleri ülkelerin alt yapısı, kültürel yapısı, aile yapıları, sosyal ve ekonomik faaliyetleri , Türkiye’ye  ve diğer ülkelere karşı bakış açıları hakkında da önemli bir bilgi birikimi kazanmışlardır.

Avrupa ülkelerinde önemsediğimiz özellikler; kanunlara karşı duyarlı olmaları, alt yapı projelerini bir defa ama çok sağlam yapmaları, trafik kurallarına tam uymaları ve vergilendirmede açık kapı bırakmamaları konularıdır. Bunun dışında bir çok alanda ülkemizin  Avrupa ülkeleri ile aynı seviyede  veya daha ilerisinde olduğunu gördük.

Projemiz 2016 yılında KA1 alanında ilimizde kabul olan tek proje idi. Türkiye genelinde  3246 proje arasından geçen toplam 81 projeden biridir. Türkiye genelinde 38 ilin projesi  ulusal ajans tarafından destek alamaya hak kazanmıştı. 2017 yılı için KA2 alanında yani öğrenci eğitimi hareketliliğinde  iki projemiz bulunmaktadır. Bu projeler eğer destek alabilirlerse İsveç ve Polonya’ da 20 mesleki eğitim öğrencimiz eğitim alacaklardır. Erasmus+ alanında ilk yıl önemli bir tecrübe kazanan okulumuz bundan sonra daha büyük projelere aday olmayı hedeflemektedir.

Cemil KAMA:  Erasmus+ projelerinde AB den alınan desteklerin ülkemiz içerisindeki okul ve kurumlarda iaşe edilmesi konusu önemlidir. Edindiğimiz tecrübelere dayanarak; Projelerin bir çoğu Avrupa ülkelerinde uygulanmakta ve önemli miktarda parasal kaynak Avrupa’da kalmaktadır. Oluşan istihdamdan Avrupa ülkeleri faydalanmakta ve kendi ülkelerinin tanıtımını yapmaktadırlar. Bu nedenle projelerin uygulama yerlerinin Türkiye’ye kaydırabilmenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu sayede istihdam sağlanacak,  harcamalar ülkemiz içerisinde kalacak ve ülkemizin tanıtımı yapılacaktır.

Bu vesile ile;  Polateli  Çok Programlı Anadolu lisesi olarak,  Proje akışı esnasında bize destek olan  Sayın Valimiz Mehmet TEKİNARSLAN’a,   İlçe Kaymakamımız  Sayın Bayram TÜRKER ‘e , İl milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet ALAGÖZ’e , İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Hanifi BAŞIBÜYÜK’e , İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mesut mesut SÜRÜCÜ’ye ve Polateli İlçe MEM personeline, İl MEM personeli Şef Sayın Ali SARAÇOĞLU’na  teşekkür ve saygılarımızı sunarız.

Haber:Şükrü UNCUOĞLU

Tema Tasarım | Sıcakoğlu Web Tasarım