KİLİS L TİPİ KAPALI VE AÇIK CEZA İNFAZ KURUMU KİLİS ADALET MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI YAPILDI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün 9 Mart 2020’de imzaladığı cezaevlerinde lise ve mesleki eğitim merkezleri açılmasına imkan veren ‘Eğitim ve Öğretim İş Birliği Protokolü’ne istinaden Türkiye’deki değişik cezaevlerinde müstakil mesleki eğitim merkezleri açılması uygun görülmüştü.

28/12/2021 tarihi itibari ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç’ın online katılımlarıyla Türkiye geneli 18 ceza infaz kurumunda mesleki eğitim merkezi açılışı gerçekleştirildi.

Kilis L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu, Kilis Adalet Mesleki Eğitim Merkezi açılışına Kilis Valisi Recep Soytürk, Cumhuriyet Başsavcısı Selçuk Akman, Komisyon Başkanı İsmail Sezgin, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Milli Eğitim Şube Müdürü Coşkun Zencirci, Kilis L Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi Müdürü Eşref Başekin ve idari personelin katılımlarıyla gerçekleştirilerek hali hazırda 317 cezaevindeki okullaşma çalışmaları da 2023 sonuna kadar tamamlanmış olması planlanıyor.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç’ın online olarak katılım sağladığı Kilis Adalet Mesleki Eğitim Merkezi açılışında konuşan Kilis Valisi Recep Soytürk şunları kaydetti.

‘’ Sayın Adalet Bakanım , Sayın Milli Eğitim Bakanım, Sayın Valilerim, Başsavcılarım, Ağır Ceza Reislerim bende serhat ve ensar şehir olan Kilis’ten yanımda Başsavcımız, Ağır Ceza Reisimiz ve Milli Eğitim Müdürümüz olmak üzere selam ve saygılarımızı sunuyoruz. Mesleki Eğitim Merkezimiz 5 derslikli ve 200 kapasitelidir. 2 ay gibi kısa zaman içersinde burayı hazır eden başta Başsavcımız olmak üzere emeği geçen tüm herkese teşekkür ediyor hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.’’ Dedi.

Geçmişte mesleki eğitim kurslarıyla iş kapıları açılan hükümlüler bugün Mesleki Eğitim Merkezlerinden alacakları diplomalarla kaliteli ve kalifiye eleman olarak fabrikalarda, iş yerlerinde çalışmaya başlayabilecekler.

Açılışı gerçekleştirilen Kilis Adalet Mesleki Eğitim Merkezinde Fotoğraf baskı, Isıtma ve sıhhi tesisat sistemleri, Pasta ve tatlı yapımı, Aşçılık, Kasaplık, Erkek berberliği, Kahve paketleme, Şekerleme ve çikolata üretimi, Fırıncılık, Kantin işletme, Tost ocağı, Çamaşırhane, Erkek terziliği, Fotokopicilik iş alanlarında eğitim ve öğretim gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Bu faaliyetler ile açık cezaevinde kalan hükümlüler Meslek Eğitim Merkezine kayıt yaptırarak meslek ve sanat öğrenirken alacakları diploma ile cezaevinden çıktıktan sonra ıslah ve topluma entegre olmaları sağlanacak.
Haber : Şükrü UNCUOĞLU

Etiketler

hududeli79